Anxo Susavila Otero Anxo Susavila Otero

Anxo Susavila Otero ( Teaio 1999 ), comezou a remar no ano 2006 animado por un curso de iniciciaón que levou a cabo o Concello de Dodro en colaboración co Clube Piragüismo as Torres Romería Vikinga de Catoira.

Sendo benxamín e alevín acadou a meirande parte dos títulos a nivel autonómico.

Cando pasou á súa etapa infantil comezou a competir a nivel nacional e foi quen de seguir a súa progresión deportiva refrendada con logros en forma de trofeos.

Xa nos cursos 13/14 e 14/15 estivo becado polo Centro Galego de Tecnificación Deportiva situado en Pontevedra. Na cidade do Lérez atópanse os mellores medios humás e materiais de Galicia a disposcición dos padexeiros, o que Anxo aproveitou durante a súa estancia.

Isto abriulle as portas do equipo nacional junior co que estivo concentrado ó longo da tempada 2015/2016 na localidade de Trasona (Asturias).

A súa evolución é notable e está acadando moi bos resultados nas competicións que disputa.

Aquí podemos ollear unhas pinceladas da súa traxectoria:

                                                                         Ano 2012

Campionato Galego k1 1000

1º Campionato España Pista Jóvenes Promesas h1 1000

 

                                                                         Ano 2013             

Capionato galego kº 1000

1º Copa de Espña Jóvenes Promesas k1 3000

 

                                                                         Ano 2014

Copa de España Jóvenes Promesas (Trasona-Asturias) k1 1000

1º  Campionato Galego (Verducido) k1 1000

Campionato Galego (Verducido) k1 200

1º  V Campionato de España Jóvenes Promesas k1 1000 (Verducido)

1º  Campionato Galego de barcos de equipo k2 200 (Verducido)

 

                                                                        Ano 2015

Campionato de España de Inverno Jóvenes Promesas (Sevilla) k1 2000

Descenso do MIño (Ourense) k1 6500

Campionato Galego Pista (Verducido) k1 200

 

 

 

 

Recepción no Concello aos deportistas de elite Recepción no Concello aos deportistas de elite

Anxo Susavila Otero ( Teaio 1999 ), comezou a remar no ano 2006 animado por un curso de iniciciaón que levou a cabo o Concello de Dodro en colaboración co Clube Piragüismo as Torres Romería Vikinga de Catoira.

Sendo benxamín e alevín acadou a meirande parte dos títulos a nivel autonómico.

Cando pasou á súa etapa infantil comezou a competir a nivel nacional e foi quen de seguir a súa progresión deportiva refrendada con logros en forma de trofeos.

Xa nos cursos 13/14 e 14/15 estivo becado polo Centro Galego de Tecnificación Deportiva situado en Pontevedra. Na cidade do Lérez atópanse os mellores medios humás e materiais de Galicia a disposcición dos padexeiros, o que Anxo aproveitou durante a súa estancia.

Isto abriulle as portas do equipo nacional junior co que estivo concentrado ó longo da tempada 2015/2016 na localidade de Trasona (Asturias).

A súa evolución é notable e está acadando moi bos resultados nas competicións que disputa.

Aquí podemos ollear unhas pinceladas da súa traxectoria:

                                                                         Ano 2012

Campionato Galego k1 1000

1º Campionato España Pista Jóvenes Promesas h1 1000

 

                                                                         Ano 2013             

Capionato galego kº 1000

1º Copa de Espña Jóvenes Promesas k1 3000

 

                                                                         Ano 2014

Copa de España Jóvenes Promesas (Trasona-Asturias) k1 1000

1º  Campionato Galego (Verducido) k1 1000

Campionato Galego (Verducido) k1 200

1º  V Campionato de España Jóvenes Promesas k1 1000 (Verducido)

1º  Campionato Galego de barcos de equipo k2 200 (Verducido)

 

                                                                        Ano 2015

Campionato de España de Inverno Jóvenes Promesas (Sevilla) k1 2000

Descenso do MIño (Ourense) k1 6500

Campionato Galego Pista (Verducido) k1 200

 

 

 

 

Uxío Abuín Uxío Abuín

Nacido en Lestrobe (Dodro) o 14 de maio de 1991, actualmente e desde hai 3 anos se encontra adestrando no Centro de Alto Rendemeento de Madrid, cunha bolsa da Federación Española de triatlón na Residencia Joaquín Blume.  O seu adestrador actual é Juan Guillermo López Vázquez, malia que cando se encontra en casa adestra con Alberto Álvarez Bendaña.

Este ano 2011 é o seu último ano en categoría júnior.

Currículo deportivo  

Tempada 2004/2005:
     ‐ Campionato Galego de Natación Infantil de Verán:
       Ouro en 4x200 Libres      
       Prata en 4x100 Libres  
       Prata en 4x100 Estilos  
       Bronce en 100 Libres

Tempada 2005/2006:
     ‐Campión da “XXIX Carreira Camiño de Santiago” en categoría escolar.
     ‐Campión Galego Cadete de Acuatlón.
     ‐Campión Absoluto do II Acuatlón das Pontes de García Rodríguez.
     ‐Subcampión de España Cadete de Acuatlón.
     ‐Campión Gallego Cadete de Triatlón.

Tempada 2006/2007:
     ‐Campión da “XXX Carreira Camiño de Santiago” en categoría escolar.
     ‐En Natación obtivo os seguintes resultados:
         Bronce en 4x200L no Campionato Galego de Inverno
         Bronce en 4x200L no Campionato Galego de Verán
     ‐Campión de España de Duatlón por equipos.
     ‐Foi seleccionado pola Federación Galega de Triatlón para participar nos Campionatos de España en Idade Escolar, e nos que obtvo os seguintes resultados:
        +Campión de España de Acuatlón en categoría escolar.
        +Campión de España de Triatlón por autonomías en categoría escolar.  
     ‐7o Clasificado no Campionato de España de Triatlón Cadete.
     ‐Campeón Galego de Acuatlón Cadete.

Tempada 2007/2008:
     ‐Campión de España de Acuatlón en categoría Júnior.
     ‐Campión Absoluto do  IV Acuatlón das Pontes de García Rodríguez.
     ‐Campión Galego de Acuatlón na categoría absoluta.
     ‐Seleccionado pola Federación Gallega de Triatlón para participar no Campionato de España de Triatlón por autonomías e no que obtivo un segundo posto por equipos e o 13º individual.                                               
     ‐3º Clasificado no Campionato de Europa de Triatlón Youth por
Relevos (Seleccionado pola Federación Española de Triatlón).
     ‐4o Clasificado no Campionato de España de Triatlón en categoría
Júnior.
     ‐En natación obtivo un Bronce en 4x200L no Campionato Galego de Inverno.
     ‐Podium absolutos en carreiras populares como en Pontecesures (1o), Noia (1o), Boiro (3o)...  

Tempada 2008/2009:
     ‐Campión Galego de Cros na categoría Júnior e seleccionado pola Federación Galega de Atletismo para participar no Campionato de España de Campo a Través e no que conseguiu el 14o posto individual.
     ‐Subcampeón Absoluto do Duatlón Vila de Madrid (Proba Nacional)
     ‐5o Clasificado no Campeonato de España de Duatlón en categoría Júnior.
     ‐Campión Galego Absoluto de Acuatlón.
     ‐6o Clasificado no  Campionato de España Absoluto de Acuatlón.
     ‐Campión de España Júnior de Triatlón.
     ‐Subcampión Galego Absoluto de Triatlón.
     ‐Seleccionado pola Federación Galega de Triatlón para participar no Campionato de España por Comunidades Autónomas e no que obtivo o segundo posto por equipos e un 7o posto a nivel individual.
     ‐7o Clasificado na Liga Nacional de Clubes de Triatlón de Primeira División.
     ‐16o Clasificado no campionato de España de Triatlón Absoluto  
     ‐Seleccionado pola Federación Española de Triatlón para participar no Campionato Iberoamericano de Triatlón celebrado en Ferrol e na Copa de Europa de Triatlón de Karlovy
Vary na República Checa.
    ‐Podium absolutos en carreiras populares como Mugardos (1o), Valdoviño (1o), Vilagarcía
(3o)...

Tempada 2009/2010:
 
   ‐Campión de España de Duatlón Júnior
   ‐Subcampión de Europa de Duatlón Júnior  
   ‐Campión de Europa de Duatlón Júnior por relevos mixtos.
   ‐Campión de España de Triatlón Universitario
   ‐14o Clasificado Copa de Europa de Quarteira (Portugal)
   ‐4o Clasificado Individual Campioato de España de Cros por Clubs
   ‐Este año foi seleccionado pola Federación Española de Triatlón para participar en la Copa de Europa de Triatlón de Quarteira y Pontevedra y alguna Copa de Europa/Mundo aínda sen concretar. Además tene praza asignada para participar nos Campionatos de Europa e do Mundo Júnior tanto de Duatlón como de Triatlón, así como otra plaza
conseguida en Quarteira para el Campeonato de Europa Sub23 de Triatlón.

Rubén Gómez Rial Rubén Gómez Rial

 

Comeza no piragüismo no curso de verán  do concello de Dodro aos 12 anos. En setembro continúa no Club As Torres de Catoira  na categoría de Infantil. Aos  14  anos consegue a primeira medalla de España en C1.

Foi admitido por méritos deportivos no Centro Galego de Tecnificación Deportiva  en Pontevedra  ao pasar para a categoría de Cadete no ano 2009, donde está ata agora.

 

Currículo deportivo

Ano 2009-2010 : cadete de 1º  ano.

4º na copa de  España en C2.
2º na copa de España en C2 500m y 6º en C1 500m.
1º no campeonato de España en C2 500m.
4º no campeonato de España Master  en C1 500m.

Ano 2010-2011 : cadete de 2º  ano

2º  na regata internacional de Pas de Calais (Francia).
1º  na copa de España en C2  y  4º en C1 en 1000m  Verducido  (Pontevedra).
1º no campeonato de España  C2  y  4º en C1 en 1000m Casteldefells (Barcelona).
1º  no campeonato de España de marathón en C1 Zamora.

Ano 2011-2012:  junior de  1º ano

1º na copa de España  en C2.
5º na copa de España de C1 200m.
2º no campeonato de España de marathón en Valladolid.
1º  na Copa do Mundo de marathón en Roma.